Comenius 2010 - 2012

Δείτε video από την συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα Comenius

Το σχολείο μου
Οι εκδηλώσεις μας , οι δραστηριότητές μας ,παρουσίαση
Video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στο Blois της Γαλλίας Οκτώβριος 2010.

Η πόλη μου η Πάτρα

Η πόλη μας η Πάτρα video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στην Πάτρα Νοέμβριος 2010 .

Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα
video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στην Ιταλία Φεβρουάριος 2011 .

Ήθη και έθιμα της χώρας μας
Παραδόσεις ήθη και έθιμα της χώρας μας
video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στα Κανάρια Νησιά της Ισπανίας Μάρτιος 2011 .

Ισπανία  Κανάρια Νησιά  - Spain επίσκεψη στο Las Palmas από μαθητές και καθηγητές του 12ου Γυμνασίου Πατρών Μάρτιος 2011 .

Places et parcs de la Grece
πλατείες και πάρκα της Ελλάδος εργασία για το πρόγραμμα
Comenius από μαθητές & καθηγητές του 12ου Γυμνασίου Πατρών παρουσίαση στην Λιθουανία Μάιος 2011 .

Βέλγιο - Belgium επίσκεψη στο Βέλγιο Ιούνιος 2011 .

Δραματοποιημένες ζωγραφισμένες τραγουδισμένες παροιμίες από μαθητές του 12ου Γυμνασίου Πατρών .
Video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στο Βέλγιο Ιούνιος 2011 .

Αρχιτεκτονική και τέχνη
Αρχιτεκτονική και τέχνη βασισμένη στην πανίδα και την χλωρίδα της χώρας μας
video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στην Πολωνία  Σεπτέμβριος 2011 .

Η ελληνική Γαστρονομία
Εκλεκτά φαγητά και εδέσματα της Ελληνική παραδοσιακής κουζίνας ,
video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στην Σμύρνη της Τουρκίας Νοέμβριος 2011 .

Προστατευόμενα φυτά και ζώα
Η πανίδα και η χλωρίδα της χώρας μας είδη φυτών και ζώων υπό εξαφάνιση . Προστατευόμενα φυτά και ζώα στην χώρα μας .
Video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στην Πορτογαλία Φεβρουάριος 2012  .

Προστατεύοντας την φύση προστατεύουμε τις παροιμίες αλλά πως ;
Αναφορά σε μύθο του Αισώπου ο τζίτζικας και το μυρμήγκι προκειμένου να καταλήξουμε στην σημασία της παροιμίας , αλλά η οικολογική σημερινή καταστροφή μας δημιουργεί τεράστια προβλήματα στην πανίδα και την χλωρίδα άρα και στην πολιτιστική μας κληρονομιά .
Video που ετοιμάστηκε από μαθητές και καθηγητές του του 12ου Γ/σίου Πατρών για προβολή στην Γερμανία Απρίλιος 2012 .